Leśny dzień – natura pod lupą

Za nami kolejny leśny dzień. Tym razem z makroświata – w którym żyjemy – harcerze przenieśli się do mikroświata. Stało się to możliwe dzięki wynalezionemu około roku 1590 mikroskopu. 

Koszalińscy harcerze są w posiadaniu dwóch mikroskopów. Jeden z nich to mikroskop stereoskopowy (binokular) będący mikroskopem optycznym z oddzielnymi okularami dla obojga oczu pozwalający na przestrzenne widzenie obrazu powiększanego.

Tego rodzaju mikroskop daje możliwość trójwymiarowej obserwacji widzianego w nim obrazu. Dzięki temu świetnie nadaje się do obserwowania poruszających się zwierząt w tym małych owadów. Drugim posiadanym przez nas mikroskopem jest mikroskop optyczny w którym do generowania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu wykorzystywane jest światło przechodzące przez specjalny układ optyczny składający się zazwyczaj z zestawu kilku soczewek optycznych.

Mikroskopy optyczne stosowane są do obserwacji małych obiektów tj. np. drobnoustroje czy tkanek lub komórek zwłaszcza w dziedzinie mikrobiologii, histologii, cytologii).

Aby poszerzyć zakres naszych zainteresowań mikroświatem zakupiliśmy zestawy gotowych preparatów biologicznych, a także odczynniki i osprzęt, który pomógł w przygotowywaniu preparatów interesujących nas roślin i zwierząt.

Więcej zdjęć można zobaczyć w poniższej galerii:

Sprzęt potrzebny do naszych zajęć udało nam się zakupić dzięki wsparciu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Zakupiony osprzęt służył w trakcie opisanych zajęć i z pewnością jeszcze długo będzie służył w naszych drużynach. 

Kolejna relacja z naszego leśnego mikro świata już wkrótce.

#Pomorze Zachodnie, #ProgramSpołecznik#społecznik#KARR

Środkowopomorski ZHR

FREE
VIEW