Nasi harcerze w konkursie #pokaż_sprawność !

Czas pandemii nie może być czasem lenistwa, jako harcerze wiemy o tym doskonale. Dlatego chcemy się pochwalić naszymi osiągnięciami!

Postanowiliśmy dokładnie udokumentować jakie wyzwania podjęliśmy przez ostatnie miesiące siedzenia w domu. Możecie być z nas dumni, bo tego czasu nie zmarnowaliśmy!

Korzystaliśmy (i dalej korzystamy!) z nowej książeczki sprawności naszej Organizacji na czas pandemii:
(ksiazeczka_sprawnosci_na_czas_pandemii.pdf)

Poniżej zestawienie naszych harcerzy w kilku kategoriach:
– sprawnościach, które wykonywali indywidualnie,
– sprawnościach, które wykonywali wspólnie całymi zastępami,
– sprawnościach, które wykonywaliśmy całą drużyną, lub w różnych grupach mieszanych.

Spis treści

Kategoria indywidualna

Kucharz ⭐️⭐️ – wyw. Darius Ramian,

Darek, by zdobyć swoją sprawność przygotował przepyszną zapiekankę z kurczaka w cieście francuskim.

Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian

Koder ⭐️

⭐️ – Ćw. Tomasz Lisowski

Tomek opanował podstawowe umiejętności w zakresie podłączania komputerów, a także pisania łatwych programów komputerowych.

Cyfrowiec ⭐️⭐️⭐️ – HO Maciej Sławiński

Maciek między innymi lutował rezystory na płytce PCB, która posłuży jako Termometr .

Maciek jest uczniem technikum elektrycznego. Posiada europejski certyfikat z lutowania elektroniki. Potrafi obsługiwać urządzenia takie jak Arduino, oraz jest mistrzem w naprawianiu drukarek 3D 👍🏻

Sanitariusz ⭐️⭐️ – wyw. Piotr Chrostowski

Piotrek na swoją sprawność skompletował apteczkę i odpowiedział na serię pytań związanych z samarytanką.

Sanitariusz ⭐️⭐️ – mł. Michał Beńko

Michał nauczył się radzić sobie w różnych przypadkach medycznych. Skompletował własną apteczkę. Odpowiedział na serię pytań medycznych.

Sanitariusz ⭐️⭐️ – mł. Michał Ościsłowski

Michał nauczył się radzić sobie w różnych przypadkach medycznych. Skompletował własną apteczkę.

Grafik ⭐️⭐️ – ćw. Marek Piotrowski

Chodzę do szkoły gdzie precyzyjna ręka to podstawa, interesuje się też rzeźbą i pracami w drewnie. Dlatego postanowiłem rozwijać swoje umiejętności w tej technice. Rysunek to uniwersalna umiejętność, która przydaje się w szkole, na zbiórkach harcerskich i codziennym życiu.

Technik ⭐️⭐️ – ćw. Tomasz Wysocki

Tomek do swojej sprawności “technik” podszedł dość poważnie, mianowicie razem z bratem oraz wujkiem postawili płot! Ogrodzenie domu zajęło im tylko 4 dni.

Tłumacz ⭐️⭐️ – wyw. Darius Ramian

Darek swoją przygodę z obcymi językami zaczął od przeczytania całego komiksu po angielsku.

Sanitariusz ⭐️⭐️ – wyw. Darius Ramian

Darek w ramach sanitariusza, przetestował swoje zdolności opatrunkowe na domownikach, nie omieszkał też pochwalić się swoją wiedzą przed kadrą i odpowiedzieć na serię trudnych medycznych pytań.

Sanitariusz – wyw. Darius Ramian
Sanitariusz – wyw. Darius Ramian
Sanitariusz – wyw. Darius Ramian
Sanitariusz – wyw. Darius Ramian

Gitarzysta ⭐️⭐️⭐️ – ćw. Tomasz Wysocki

Tomek, nasz drużynowy grajek, przez cały okres pandemii uczy kilku innych harcerzy gry na gitarze, regularne spotkania we wtorki na Discordzie trwają już od ponad dwóch miesięcy.

Muzykant ⭐️ – wyw. Mateusz Maciejewski

Mateusz w czasie kwarantanny brał udział w zajęciach prowadzonych przez Tomka.

Gitarzysta ⭐️⭐️ – wyw. Mateusz Maciejewski

Mateusz po lekcjach u Tomka wziął sprawy w swoje ręce. Dobrze mu idzie, trzymamy kciuki.

Debiutant ⭐️ – wyw. Mateusz Maciejewski

Mateusz, zdobył sprawność na zbiórce zastępu online, przygotował taką scenkę.

Librysta ⭐️⭐️ – wyw. Michał Rydwelski

Michał w ramach swojej próby przygotowywał komentarze biblijne, które publikował członkom swojego zastępu w niedziele. Poznał historię zbawienia od Adama po Chrystusa oraz przez cały okres próby czytał codziennie Ewangelię.

Kolekcjoner ⭐️⭐️⭐️ – mł. Michał Ościsłowiski

Samo kolekcjonerstwo nie wymaga za dużo ruchu, więc w takim czasie jak ten jest wręcz idealnym zajęciem na czas nudy. Zamiast ciągle leżeć w łóżku możemy np. porozmawiać z rodziną i spytać ich o jakieś niesamowite przedmioty z ich młodości, w taki sposób ja otrzymałem swój pierwszy okaz do kolekcji, a mianowicie aparat Praktica model MTL 5:

Kiedy ograbimy już całą rodzinę ze wszystkich zabytków pora zanurzyć się do Internetu. Tam możemy znaleźć naprawdę niesamowite rzeczy. Ja przykładowo wyłowiłem stamtąd aparat Zenit FED 4 w stanie bardzo dobrym:

Kolejnym moim hobby kolekcjonerskim jest Filatelistyka, a mówiąc prościej kolekcjonowanie znaczków. Jest to moim zdaniem najprostszy i najbardziej leniwy rodzaj kolekcjonowania, ponieważ znaczek można kupić zwyczajnie na pocznie i za kilka/kilkanaście lat będzie już można nazwać go niezłym okazem, szczególnie w dobie internetu, gdzie klasyczne wysyłanie listów pomału zanika. Swoją kolekcję przekazał mi mój wujek i od czasu do czasu dokładam do niej coś nowego, jednak głównie dominują dam znaczki z byłego Związku Radzieckiego, chociaż znajdzie się też co pięknego i polskiego :

Ostatnią rzeczą z mojej skromnej kolekcji jest egzemplarz polskiego czasopisma “Młody Technik” z 1981, który zdobyłem tego roku, a dokładniej w lutym w ostatni dzień swoich praktyk zawodowych, w którym można poczytać o wszelkich rzeczach i spojrzeć na myśl techniki tamtych lat:

Kucharz ⭐️⭐️ – wyw. Bernard Chrostowski

Michał na sprawność ratownika poprowadził zajęcia online z samarytanki dla zastępu, pomógł harcerzom robiącym sprawność sanitariusza i nauczył się jak radzić sobie w trudnych przypadków.

Ratownik ⭐️⭐️⭐️ – wyw. Michał Rydwelski

Michał na sprawność ratownika poprowadził zajęcia online z samarytanki dla zastępu, pomógł harcerzom robiącym sprawność sanitariusza i nauczył się jak radzić sobie w trudnych przypadków.

Kreślarz ⭐️⭐️ – wyw. Michał Rydwelski

Michał w ramach próby na sprawność nauczył się korzystać z profesjonalnych programów graficznych (autocad) i wielu innych rzeczy, o których opowiada w filmiku:

Projekt wymarzonych półek

Gimnastyk ⭐️⭐️ – ćw. Tomasz Lisowski

Kategoria zastępu

Kamyk ⭐️ – Zastęp Łosie oraz inni

Odpowiednie nawyki są bardzo ważne w naszym życiu. Co ciekawe, nawet te najmniejsze mogą wywrócić życie do góry nogami. Dlatego zacząłem od małej zmiany w moim życiu polegającej na jednym jabłku dziennie.

Sprawność zdobyli:
ćw. Tomasz Lisowski
ćw. Michał Rydwelski
wyw. Adam Pokładowski
wyw. Jarosław Gulczyński wyw. Mateusz Maciejewski mł. Mateusz Szalawski ćw. Tomasz Wysocki ćw. Marek Piotrowski wyw. Bernard Chrostowski wyw. Darius Ramian mł. Michał Beńko wyw. Paweł Cencelewicz

Kategoria grup mieszanych

Elektryk ⭐️⭐️ – HO. Adrian Buchholz, ćw. Marek Piotrowski, ćw. Tomasz Wysocki, ćw. Jakub Kuras, wyw. Jarosław Gulczyński, mł. Mateusz Szalawski, mł. Michał Ościsłowski, wyw. Paweł Cencelewicz. HO.Maciej Sławiński

Grupa elektryków spotkała się 2 razy, pierwsze zajęcia były teoretyczne, przedstawiały system energetyczny kraju, a także podstawowe informacje o instalacjach w domkach jednorodzinnych. Drugie zajęcia były natomiast praktyczne w trakcie ich trwania harcerze złożyli swoje układy w domach z drobną pomocą prowadzącego przez kamerkę zajęcia Adriana.

Strateg (Szachista) ⭐️⭐️ – wyw. Michał Rydwelski, wyw. Darius Ramian, ćw. Marek Piotrowski, ćw. Tomasz Lisowski, phm. Filip Gonciarek

Ekipa szachistów spotykała się przez 2 miesiące na platformie Chess.com. Harcerze rozegrali kilkadziesiąt towarzyskich partii, uczyli się różnych technik i pojedynkowali się w turnieju. Poza 5 szybkimi turniejami szwajcarskimi, podjęli też jeden turniej dzienny długoterminowy. Stawką gier była obiecana nagroda – szachownica arcymistrza.

Wyniki końcowe z 3 turniejów:
– Tomasz Lisowski 8
– Marek Piotrowski 7
– Filip Gonciarek 6
– Michał Rydwelski 4
– Darius Ramian 3

W naszych rozgrywkach zwyciężył Tomek i zdobył wspaniałą szachownicę arcymistrza:

Ogrodnik ⭐️ – ćw Tomasz Wysocki

Tomek postanowił upiększyć teren wokół swojego domu. Jesteśmy ciekawi jak to będzie wyglądać jak wiosną zakwitnie.

Cyklista ⭐️⭐️ – ćw Tomasz Wysocki

Tomek postanowił pracować nad formą i kondycją. Jako narzędzie wykorzystał swój rower.

Kuchmistrz ⭐️⭐️⭐️wyw Jarosław Gulczyński

Jarosław przygotował wspaniałe danie. Aż ślinka cieknie

Skryba ⭐️ – ćw Tomasz Wysocki

Krótka informacja przygotowana przez Tomka:

Według ustawy z dnia 31.01.1980 o godle, barwach i hymnie RP jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach biało-czerwonych i proporcji 5:8. Przyjmuje się za flagę również wariant z godłem Polski umieszczonym na środku białego pasa. Barwy biało-czerwone zostały uznane za narodowe poraz pierwszy 3.05.1792, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepisanych czerwoną wstęgą natomiast panowie nałożyli szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonej tarczy. Od 2004 roku 2 maja w Polsce oficjalnie obchodzimy Dzień Flagi Narodowej.

Łącznościowiec ⭐️⭐️⭐️ – ćw Tomasz wysocki, phm Filip Gonciarek HR, ho Adrian Buchholz, wyw Darius Ramian, HO Maciej Sławiński, ćw Marek Piotrowski

Druhowie przez kilka tygodni codziennie prowadzili łączności na 2 przemiennikach.

Akrobata ⭐️⭐️⭐️ – ćw Tomasz Lisowski

Tomek ruszył do boju o sprawność 3 gwiazdkową. Prawdziwy spiderman z niego!

Środkowopomorski ZHR

FREE
VIEW