Nasi harcerze w konkursie #pokaż_sprawność !

Czas pandemii nie może być czasem lenistwa, jako harcerze wiemy o tym doskonale. Dlatego chcemy się pochwalić naszymi osiągnięciami!

Postanowiliśmy dokładnie udokumentować jakie wyzwania podjęliśmy przez ostatnie miesiące siedzenia w domu. Możecie być z nas dumni, bo tego czasu nie zmarnowaliśmy!

Korzystaliśmy (i dalej korzystamy!) z nowej książeczki sprawności naszej Organizacji na czas pandemii:
(ksiazeczka_sprawnosci_na_czas_pandemii.pdf)

Poniżej zestawienie naszych harcerzy w kilku kategoriach:
– sprawnościach, które wykonywali indywidualnie,
– sprawnościach, które wykonywali wspólnie całymi zastępami,
– sprawnościach, które wykonywaliśmy całą drużyną, lub w różnych grupach mieszanych.

Kategoria indywidualna

Kucharz ⭐️⭐️ – wyw. Darius Ramian,

Darek, by zdobyć swoją sprawność przygotował przepyszną zapiekankę z kurczaka w cieście francuskim.

Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian
Kucharz – Darius Ramian

Koder ⭐️

⭐️ – Ćw. Tomasz Lisowski

Tomek opanował podstawowe umiejętności w zakresie podłączania komputerów, a także pisania łatwych programów komputerowych.

Cyfrowiec ⭐️⭐️⭐️ – HO Maciej Sławiński

Maciek między innymi lutował rezystory na płytce PCB, która posłuży jako Termometr .

Maciek jest uczniem technikum elektrycznego. Posiada europejski certyfikat z lutowania elektroniki. Potrafi obsługiwać urządzenia takie jak Arduino, oraz jest mistrzem w naprawianiu drukarek 3D 👍🏻

Sanitariusz ⭐️⭐️ – wyw. Piotr Chrostowski

Piotrek na swoją sprawność skompletował apteczkę i odpowiedział na serię pytań związanych z samarytanką.

Sanitariusz ⭐️⭐️ – mł. Michał Beńko

Michał nauczył się radzić sobie w różnych przypadkach medycznych. Skompletował własną apteczkę. Odpowiedział na serię pytań medycznych.

Sanitariusz ⭐️⭐️ – mł. Michał Ościsłowski

Michał nauczył się radzić sobie w różnych przypadkach medycznych. Skompletował własną apteczkę.

Grafik ⭐️⭐️ – ćw. Marek Piotrowski

Chodzę do szkoły gdzie precyzyjna ręka to podstawa, interesuje się też rzeźbą i pracami w drewnie. Dlatego postanowiłem rozwijać swoje umiejętności w tej technice. Rysunek to uniwersalna umiejętność, która przydaje się w szkole, na zbiórkach harcerskich i codziennym życiu.

Tłumacz ⭐️⭐️ – wyw. Darius Ramian

Darek swoją przygodę z obcymi językami zaczął od przeczytania całego komiksu po angielsku.

Sanitariusz ⭐️⭐️ – wyw. Darius Ramian

Darek w ramach sanitariusza, przetestował swoje zdolności opatrunkowe na domownikach, nie omieszkał też pochwalić się swoją wiedzą przed kadrą i odpowiedzieć na serię trudnych medycznych pytań.

Sanitariusz – wyw. Darius Ramian
Sanitariusz – wyw. Darius Ramian
Sanitariusz – wyw. Darius Ramian
Sanitariusz – wyw. Darius Ramian

Gitarzysta ⭐️⭐️⭐️ – ćw. Tomasz Wysocki

Tomek, nasz drużynowy grajek, przez cały okres pandemii uczy kilku innych harcerzy gry na gitarze, regularne spotkania we wtorki na Discordzie trwają już od ponad dwóch miesięcy.

Grajek ⭐️⭐️ – wyw. Mateusz Maciejewski

Mateusz w czasie kwarantanny brał udział w zajęciach prowadzonych przez Tomka.

Debiutant ⭐️ – wyw. Mateusz Maciejewski

Mateusz, zdobył sprawność na zbiórce zastępu online, przygotował taką scenkę.

Librysta ⭐️⭐️ – wyw. Michał Rydwelski

Michał w ramach swojej próby przygotowywał komentarze biblijne, które publikował członkom swojego zastępu w niedziele. Poznał historię zbawienia od Adama po Chrystusa oraz przez cały okres próby czytał codziennie Ewangelię.

Ratownik ⭐️⭐️⭐️ – wyw. Michał Rydwelski

Michał na sprawność ratownika poprowadził zajęcia online z samarytanki dla zastępu, pomógł harcerzom robiącym sprawność sanitariusza i nauczył się jak radzić sobie w trudnych przypadków.

Kreślarz ⭐️⭐️ – wyw. Michał Rydwelski

Michał w ramach próby na sprawność nauczył się korzystać z profesjonalnych programów graficznych (autocad) i wielu innych rzeczy, o których opowiada w filmiku:

Projekt wymarzonych półek

Kategoria zastępu

Kamyk ⭐️ – Zastęp Łosie

Odpowiednie nawyki są bardzo ważne w naszym życiu. Co ciekawe, nawet te najmniejsze mogą wywrócić życie do góry nogami. Dlatego zacząłem od małej zmiany w moim życiu polegającej na jednym jabłku dziennie.

Sprawność zdobyli:
ćw. Tomasz Lisowski
ćw. Michał Rydwelski
wyw. Adam Pokładowski
wyw. Jarosław Gulczyński

Kategoria grup mieszanych

Elektryk ⭐️⭐️ – HO. Adrian Buchholz, ćw. Marek Piotrowski, ćw. Tomasz Wysocki, ćw. Jakub Kuras, wyw. Jarosław Gulczyński, mł. Mateusz Szalawski, mł. Michał Ościsłowski, wyw. Paweł Cencelewicz

Grupa elektryków spotkała się 2 razy, pierwsze zajęcia były teoretyczne, przedstawiały system energetyczny kraju, a także podstawowe informacje o instalacjach w domkach jednorodzinnych. Drugie zajęcia były natomiast praktyczne w trakcie ich trwania harcerze złożyli swoje układy w domach z drobną pomocą prowadzącego przez kamerkę zajęcia Adriana.

Strateg (Szachista) ⭐️⭐️ – wyw. Michał Rydwelski, wyw. Darius Ramian, ćw. Marek Piotrowski, ćw. Tomasz Lisowski, phm. Filip Gonciarek

Ekipa szachistów spotykała się przez 2 miesiące na platformie Chess.com. Harcerze rozegrali kilkadziesiąt towarzyskich partii, uczyli się różnych technik i pojedynkowali się w turnieju. Poza 5 szybkimi turniejami szwajcarskimi, podjęli też jeden turniej dzienny długoterminowy. Stawką gier była obiecana nagroda – szachownica arcymistrza.

Wyniki końcowe z 3 turniejów:
– Tomasz Lisowski 8
– Marek Piotrowski 7
– Filip Gonciarek 6
– Michał Rydwelski 4
– Darius Ramian 3

W naszych rozgrywkach zwyciężył Tomek i zdobył wspaniałą szachownicę arcymistrza:

Kolekcjoner ⭐️⭐️⭐️ – mł. Michał Ościsłowiski

Samo kolekcjonerstwo nie wymaga za dużo ruchu, więc w takim czasie jak ten jest wręcz idealnym zajęciem na czas nudy. Zamiast ciągle leżeć w łóżku możemy np. porozmawiać z rodziną i spytać ich o jakieś niesamowite przedmioty z ich młodości, w taki sposób ja otrzymałem swój pierwszy okaz do kolekcji, a mianowicie aparat Praktica model MTL 5:

Kiedy ograbimy już całą rodzinę ze wszystkich zabytków pora zanurzyć się do Internetu. Tam możemy znaleźć naprawdę niesamowite rzeczy. Ja przykładowo wyłowiłem stamtąd aparat Zenit FED 4 w stanie bardzo dobrym:

Kolejnym moim hobby kolekcjonerskim jest Filatelistyka, a mówiąc prościej kolekcjonowanie znaczków. Jest to moim zdaniem najprostszy i najbardziej leniwy rodzaj kolekcjonowania, ponieważ znaczek można kupić zwyczajnie na pocznie i za kilka/kilkanaście lat będzie już można nazwać go niezłym okazem, szczególnie w dobie internetu, gdzie klasyczne wysyłanie listów pomału zanika. Swoją kolekcję przekazał mi mój wujek i od czasu do czasu dokładam do niej coś nowego, jednak głównie dominują dam znaczki z byłego Związku Radzieckiego, chociaż znajdzie się też co pięknego i polskiego :

Ostatnią rzeczą z mojej skromnej kolekcji jest egzemplarz polskiego czasopisma “Młody Technik” z 1981, który zdobyłem tego roku, a dokładniej w lutym w ostatni dzień swoich praktyk zawodowych, w którym można poczytać o wszelkich rzeczach i spojrzeć na myśl techniki tamtych lat:

Środkowopomorski ZHR

FREE
VIEW