Niepodległość-trudne słowo!

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

 

Za oknem, każdego wieczoru, hula jesienny wiatr, który przywiewa do nas wraz z melancholijnym nastrojem. Wtedy każdy harcerz i harcerka wraca wspomnieniami do cudownego biwaku szczepu w Czarnem. To właśnie na nim obchodziliśmy 99 rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę.

11 listopada mieliśmy okazje uczestniczyć w grze terenowej, którą przygotowała dla nas kadra. Mogłyśmy doskonalić swoje umiejętności w rozszyfrowywaniu haseł, pierwszej pomocy, chodzeniu na linach i nie tylko ! Na ognisku jeden z druhów w Czarnem przybliżył nam życie i służbę dh „Inki”. Nie obyło się także bez śpiewania. Na biwaku odbył się kominek pod hasłem „Niepodległość- trudne słowo”, na którym każdy zastęp prezentował swoją piosenkę pisaną „nutą patriotyzmu”. Tego samego wieczoru przy blasku ogniska odśpiewałyśmy piosenkę “Po całej Polsce..” tym samym rozpoczynając zdobywanie miana drużyny Niepodległej. Jednak nie o samo miano chodzi! Przez ten rok, aż do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości będziemy zagłębiać się w to dzięki komu i dzięki czemu nasz naród ją odzyskał. A ostatnią atrakcją tuż przed samym wyjazdem była wizyta w Straży Pożarnej w Czarnem. Dzielni strażacy uczyli nas korzystać z gaśnicy, co zrobić podczas zatrzymania akcji serca, co znajduje się w apteczce, mogliśmy także wsiąść do wozu strażackiego. Przepełnieni wrażeniami wróciliśmy do Koszalina.

 

Czuwaj czyli Bądź Gotów !

 

Środkowopomorski ZHR

FREE
VIEW