Przygotowujemy się do obozu: Ryzyko związane z ukąszeniem przez kleszcza

Borelioza – prewencja:

Nie ma na nią szczepionki.  

Jedną z form prewencji jest stosowanie repelentów. Aby były one skuteczne muszą zawierać w składzie środek o nazwie DEET w ilości minimum 30%. Są to preparaty do stosowania na skórę. Preparaty o większym stężeniu należy stosować na ubranie. (Dość skutecznym preparatem jest Mugga – https://muggasklep.pl). 

Częste oglądanie całej skóry (kleszcz może po naszej skórze zawędrować w różne miejsca) i jak najszybsze usunięcie kleszcza. Kleszcza usuwamy w następujący sposób: myjemy ręce, nieodkażamy miejsca z kleszczem, usuwamy go wykręcając delikatnie odwrotnie do wskazówek zegara i dopiero po usunięciu kleszcza dezynfekujemy miejsce ukąszenia. 
To miejsce zapamiętać i obserwować przez ok. Miesiąc.  Jeżeli pojawi się w tym miejscu jakiś rumień – zgłosić się do lekarza.

Odkleszczowe zapalenie mózgu:

Od tej choroby można się uchronić skutecznie. Jest na nią szczepionka. 

FSME-Immun junior do 15 r.ż oraz FSME-Immun dla osób od 16 r. ż.

Cykl standardowy szczepienia to 3 dawki – szczepienie w danym dniu potem druga dawka za okres od 1 do 3 m-cy od dawki pierwszej i potem trzecia dawka w odstępie od 5 do 12 m-cy po dawce drugiej. Następnie co 3 lata można podawać dawki uzupełniające by utrzymać działanie szczepionki.  

Na taki cykl już jest trochę za późno, ale w sytuacji, gdy mamy mało czasu, można wykonać cykl przyspieszony – podajemy dawkę pierwszą, dawka druga podawana jest za 2 tygodnie, a dawka trzecia w odstępie 5-12 miesięcy od dawki drugiej. Dawki przypominające co 3 lata j.w. 

W aptece jedna dawka szczepionki dla osoby dorosłej – kosztuje około 150 zł. 
Dla dzieci szczepionka jest tańsza – kosztuje około 100 zł. 

Odkleszczenie obozowiska:

Jest jeszcze możliwość zmniejszenia ilości kleszczy na terenie obozowiska. Jednak nigdy nie będzie 100% pewności bezpieczeństwa, więc nie zwalnia to z postępowania według powyższych zaleceń. 
Postaramy się w tym roku odkleszczyć teren obozowiska. Jednak jest to dość wysoki koszt. Rodziców, którzy byliby w stanie dołożyć się do odkleszczania terenu obozu prosimy o kontakt z p. Kasią Rek (tel. 609 515 977). 

Przygotowanie tekstu: lek. med. Katarzyna Rydwelska

Do pobrania załączniki dotyczące szczepionek:

Środkowopomorski ZHR

FREE
VIEW