Sylwetka stopnia:
Jest autorytetem harcerskim i wzorem dla innych. Daje przykład postawy harcerskiej. Jego życie we wszystkich przejawach jest realizacją chrześcijańskiego systemu wartości oraz Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego, wynikających z Dekalogu. Cechuje go dojrzała wiara, ukształtowany charakter, życie uczuciowe oraz intelektualne. Stale nad nimi pracuje. Jest optymistą, wierzy w swoje siły i pomoc Boga. Jest przewodnikiem życia swojego i innych. Rozpoznaje swe powołanie i swoje miejsce w życiu oraz społeczeństwie. Buduje swą przyszłość, ma sprecyzowane plany zawodowe i podnosi swe kwalifikacje. Jest wzorem syna, członka rodziny, przyjaciela, kapłana, pracownika lub studenta. Rozumie sens każdej rzeczy, której się podejmuje oraz czyni to rozsądnie i odpowiedzialnie. Inspiruje i ożywia działalność swojego otoczenia. Potrafi służyć Polsce. Wie, jaki ślad chce pozostawić po sobie. W postawie harcerskiej widzi sposób na życie. Pracę nad sobą i służbę harcerską realizuje jako rycerską postać chrześcijaństwa – drogowskaz w działaniu patriotycznym i społecznym. Przez pryzmat postawy chrześcijanina pełni służbę bliźniemu i Polsce.

Jeżeli chcesz się zgłosić – zadzwoń

Otwierający: 
Od kandydata wymagany jest zamknięty stopień HO i ukończone 17 lat. W celu zgłoszenia swojej kandydatury do otwarcia stopnia należy zgłosić się do dowolnego członka Kapituły. Podczas tej rozmowy ustalana jest konkretna godzina spotkania i miejsce. 
W przypadku kandydatów spoza PHH wymagana jest pozytywna opinia i zgoda bezpośredniego przełożonego na otwarcie stopnia w naszej kapitule.
Kandydat powinien zaznajomić się z sylwetką stopnia i regulaminem. 
Kandydat spośród grona Harcerzy Rzeczypospolitej musi wybrać najlepszego dla siebie opiekuna stopnia. Jeżeli opiekun się zgodzi to kandydat wraz z nim przygotowuje się do kapituły, dokonując autocharakterystyki i ustalając propozycję zadań. 
P
róba ma zawierać od 6 do 10 zadań związanych z dziesięcioma kategoriami rozwoju (podanymi w karcie i regulaminie). W uzasadnionych przypadkach w porozumieniu z kapitułą można zrezygnować z rozpisywania zadań na niektóre kategorie.
Podczas kapituły mile widziana jest obecność opiekuna stopnia i wydrukowane egzemplarze proponowanych zadań dla członków kapituły. Przeredagowane zadania kandydat ma obowiązek przepisać na komputerze i niezwłocznie dostarczyć kapitule mailem.

Weryfikujący:
Każdy kandydat jest zobowiązany conajmniej raz na 4 miesiące do zgłoszenia się na weryfikację stopnia.

Zamykający:
Od kandydata wymagane jest ukończone 18 lat. W celu zamknięcia stopnia należy przesłać do kapituły sprawozdanie ze zrealizowanych zadań oraz umówić się na spotkanie. Podczas kapituły mile widziana jest obecność opiekuna stopnia i wydrukowany egzemplarz sprawozdania dla członków kapituły.

Skład kapituły:

Przewodniczący kapituły: phm. Łukasz Gąsiorowski HR (606 605 694) (luk.gas@gmail.com)
Członkowie kapituły:

  • phm. Filip Gonciarek HR (796 183 328) (filip.gonciarek@gmail.com)
  • pwd. Krystian Linnik HR (krystianlinnik@gmail.com)

Do pobrania:

.