W sobotę 18 maja Trampy przeprowadziły zbiórkę o charakterze czysto naukowym w celu poszerzenia ogólnej wiedzy na temat świata w mikroskali oraz, co najważniejsze, chemii. Harcerze mogli na żywo zobaczyć parę ciekawych eksperymentów chemicznych przeprowadzonych przez ich zastępowego. 

Zaobserwować można było wówczas zasady wytwarzania się gazów z różnych związków chemicznych, reakcje soli i ich wzajemny na siebie wpływ, pierwiastkowy skład sacharozy, oraz co najważniejsze – pobawić się w sposób bezpieczny materiałami łatwopalnymi w kontrolowanych warunkach. Zawsze trzeba pamiętać, że z ogniem nie ma żartów.

Dla zainteresowanych: Jedną z ciekawych technik wzniecania ognia bez zapalniczki, która może zainteresować każdego jest egzoenergetyczna reakcja glicerolu z nadmanganianem VII potasu, podczas której samoczynnie powstaje płomień 

Gorąco zachęcamy do prowadzenia własnych doświadczeń w swoich domowych warunkach, pamiętając o zachowaniu należytego bezpieczeństwa.

– zastępowy Trampów – Michał Nowakowski


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.