5 lipca rozpoczął się tegoroczny obóz harcerski nad jeziorem Długie (Głębokie), niedaleko Polanowa. Z dala od zgiełku miasta i hałasu dzisiejszego świata. Niektórzy mogliby pomyśleć, że skoro nie poświęciliśmy tego czasu na gry komputerowe, czy spanie do późna, to wyjazd ten musiał być nudny jak flaki z olejem – ale – nic bardziej mylnego. 

W swoich podobozach dbaliśmy o to, aby miejsce, w którym żyjemy wyglądało chociaż trochę bardziej domowo. Nasi harcerze stworzyli piękne leśne totemy np. niedźwiedzia, krokodyla, węża, jeża czy chochoła. Podobóz dumnie zdobił stojak na proporce z pajęczynką w tle. W wolnym czasie graliśmy w szachy na własnoręcznie zrobionej szachownicy.

Podobóz harcerek przystroiły przepiękne makramy, wykonane przez nie właśnie. Nie zabrakło także, jak to na Ogrody przystało, kwiatów – radośnie witających strudzonych wędrowców przy bramie. Tegoroczna Akcja Letnia była też premierą dla owoców całorocznej pracy harcerek- wielkiego Prawa Harcerskiego oraz regulaminu wartowania, wszystko naszymi rękoma wyszywane. Nie zabrakło też miejsca na odpoczynek – zastępowe stanęły na wysokości zadania i wykonały wiszącą między drzewami huśtawkę.

Podczas zajęć mieliśmy okazję robić mnóstwo ciekawych sprawności, które nieraz wymagały od nas stawania twarzą w twarz z różnymi trudnościami. Aby zdobyć “Chatkę Robinsona” zastępy musiały spędzić noc w lesie we własnoręcznie wykonanym szałasie. Innym zadaniem na sprawność “Pływak Doskonały” było przepłynięcie całego jeziora wpław.  

Oprócz zdobywania sprawności mieliśmy też okazję własnoręcznie wykonać skórzane ładownice na pasek. Przez parę dni pracowaliśmy z narzędziami, olejami do skóry aby udowodnić, że wiele rzeczy potrzebnych w codziennym życiu możemy zrobić sami. 

Mieliśmy okazję badać mikroświat dzięki mikroskopom, brać udział w manewrach Navy SEALs, pływać pontonami, strzelać z replik ASG, walczyć z wiedźmami i strzygami rodem z sagi “Wiedźmin” oraz zdobywać pirackie porty przy pomocy balonów z wodą… 

Poznawałyśmy węzły, które pozwoliły nam wykonać m.in. makramowe kwietniki wiszące przy bramie. Wzięłyśmy też sprawy Ziemi we własne ręce i podczas prania korzystałyśmy z proszków naszej roboty, wykonanych na jednych z zajęć, wieczorami do pielęgnacji używałyśmy kosmetyków, które zostały wykonane z produktów, które każdy bez problemu znajdzie w kuchennej szafce. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Podchody, gry terenowe, róże wiatrów, pływanie, spa, Igrzyska Ogniowe, warsztaty z haftu, analiza tego co daje nam natura, wyścigi jeziorne łódek, musicale, to była przyjemna rzeczywistość każdej z nas. Każda mogła odnaleźć siebie w trakcie programu.

Każdego wieczora gromadziliśmy się w kręgu, który obwieszczał zakończenie dnia. Wtedy mieliśmy czas na śpiewnie piosenek, gawędy, rozmowy. I choć niektórym z nas oczy same się zamykały, to właśnie tam czuliśmy prawdziwe braterstwo. Bratnie słowo było okazją do zażegnania, nie jednego ludzkiego sporu, a iskierka do uśmiechnięcia się do osoby, do której tego dnia, jeszcze nie miało się okazji.

28 lipca spakowaliśmy ostatni plecak i opuściliśmy nasze miejsce obozowe. Pomimo zaostrzonych restrykcji i zmiennych warunków pogodowych udało nam się go zrealizować zgodnie z planem.

Przez niemal 3 tygodnie harcerze i harcerki żyli z dala od cywilizacji. Przez niemal 3 tygodnie brali udział w nocnych eskapadach, Mszach w leśnej kaplicy nie ręką ludzką uczynioną, wartach, służbach, grach, zabawach, apelach.

Przez niemal 3 tygodnie poznawali nowych ludzi, zawierali znajomości, gromadzili wspomnienia. Przez ten krótki okres byli uczestnikami jedynego takiego wyjazdu jakim jest harcerski obóz.

Tekst opracowali: HO Tomasz Lisowski i sam. Weronika Wrzask

Zapraszamy do galerii zdjęć, którą przygotowały wszystkie nasze podobozy. Podzieliliśmy ją na trzy dziedziny: nasze zajęcia, my sami oraz nasz obóz. Dodatkowo, czwarta, zbiorcza galeria wszystkich naszych prac z Leśnej Sztuki.

Dysk Galerii: https://drive.google.com/drive/folders/1er-neRz2IR0d26M2s-Eak0s87Y1Kohis?usp=sharing


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.